Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Huzur Damlaları - 331

  • Whatsapp'de paylaş
Kâdı Muhammed Zâhid hazretleri "rahmetullahi aleyh" buyurdu ki;
 
Dünyâya düşkün olmayanlarla, âhiret adamlarıyla oturmak, berâber bulunmak, çok tesirli ve faydalıdır. Önce tesiri anlaşılmasa bile, doğan bir çocuğun her gün yavaş yavaş büyüdüğü gibi, insan yavaş yavaş dünyâya düşkün olmaktan kurtulur.
 
Dervişlik, yalnız bir yere çekilip oturmak, gökte uçmak, dağda ve mağarada bulunmak değildir. Dervişlik; gönlü, mâsivâdan, yâni Allahü teâlâdan başka her şeyden çevirmektir.
 
İbn-i Abbâs "radıyallahü anhümâ"; "Hâlbuki sen (Ey Resûlüm) onların içindeyken Allah onlara azab verecek değildi. İstigfâr ettikleri hâlde de Allah onlara azâb edecek değil."(Enfal sûresi: 33) meâlindeki âyet-i kerîmeyi tefsîr ederken şöyle buyurmuştur: "İslâmiyet'in mevcûd olması, Resûlullah'ın "aleyhissalâtü vesselâm" mevcûd olması mesâbesindedir. Nasıl ki Resûlullah "aleyhisselâm" hayattayken azap kaldırılmış, insanlara azap gelmemişse, İslâmiyet'in bir yerde mevcûd olması ve İslâmiyet'e uymak sebebiyle de azap kalkar. İstiğfâr etmek sebebiyle de azap inmez. İstiğfâr, azâbın gelmesine mâni olur. Bir yandan Allahü teâlânın emirlerine uymayıp, bir yandan da, "Estağfirullah, Estağfirullah" demek, istiğfâr değildir. İstiğfârın mânâsı; Allahü teâlânın emirlerine uymak, yasak ettiği şeylerden sakınmaktır. Allahü teâlânın rahmetine ve mağfiretine yol açacak sebeplere yapışmak lâzımdır. Zulüm ve isyân gibi işleri yapmaktan sakınmalıdır."
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:222
Dün:272
Bu Ay:5,257
Toplam:14,477,846
Online Ziyaretçiler:17
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842