Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Huzur Damlaları - 340

  • Whatsapp'de paylaş
İmâm-ı Rabbâni hazretleri "kuddise sirruh" buyurdu ki;
 
Gönül dalgınlığının ilâcı; gönlünü Allahü teâlâya vermiş olanların sohbetidir.
 
Dünyâ hayâtı pek kısadır. Bunu en lüzumlu şeyde kullanmak gerekir. Bu en lüzûmlu şey de, kalbini toparlamış olanların yanında bulunmaktır. Hiçbir şey sohbet gibi faydalı olmaz.
 
Sünnete çok sıkı sarılmak lâzımdır. Bu sözleriyle de Peygamber efendimize "aleyhissalâtü vesselâm" uymak istemişlerdi. Çünkü, Peygamber efendimiz vefât edecekleri zaman böyle nasîhat eylemişlerdi. Abbâd bin Sâriye'den, Tirmizî ve Ebû Dâvûd şöyle rivâyet eder: "Resûlullah efendimiz bize vâz ediyordu. Bu vâzdan kalbler ürperiyor. Gözler yaşarıyordu.Dedik ki: "Yâ Resûlallah! Bu sözleriniz vedâ vâzına benziyor, bize vasiyet ediniz." Resûlullah "aleyhisselâm" buyurdular ki: "Size vasiyetim olsun: Allah'tan korkunuz, bir köle bile emr-i ilâhîyi bildirse dinleyiniz ve yapınız. Yaşayanlarınız çok şeyler görecek. O zaman benim ve Hulefâ-i râşidînin sünnetine gâyet sıkı sarılınız, onu elden kaçırmayınız. Dinde bid'atten çok sakınınız. Çünkü bütün bid'atler dalâlettir, sapıklıktır."
 
Dînimizin sâhibi Resûlullah efendimiz "aleyhissalâtü vesselâm", nasîhatlerin en incelerini bile; "Din nasîhattır" hadîs-i şerîfi gereğince ihmâl etmediler. Dînimizin kıymetli kitaplarından, tam tâbi olmak yolunu öğreniniz ve bununla amel ediniz. Benim techiz ve tekfîn işlerimde sünnete uyunuz.
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:227
Dün:272
Bu Ay:5,262
Toplam:14,477,851
Online Ziyaretçiler:5
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842