Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Üç Ayların Fazileti

  • Whatsapp'de paylaş
Sevgili Peygamberimiz "aleyhissalatü vesselam" buyuruyorlar ki;
"Ya Rabbi, Receb ve Şaban'ı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazan'a eriştir."

Receb ayı hürmet edilmesi gereken dört kıymetli aydan biridir. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki; "Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günden beri, ayların sayısı onikidir. Bunlardan dördü, haram hürmetli olan aylardır " Resulullah Efendimiz Receb ayına çok değer verir ve "Ya Rabbi, Receb ve Şaban'ı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazan'a eriştir" diye dua ederdi.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki;
"Haram aylar; Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem'dir. Receb ayında Allahü tealaya çok istiğfar ediniz. Çünkü Allahü tealanın Receb ayının her vaktinde Cehennemden azad ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer",

"Allahü teala Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder."


Recebin ilk Cuma gecesine Regaib gecesi denir. Her Cuma gecesi kıymetlidir, bu iki kıymetli gece bir araya gelince daha kıymetli oluyor. Allahü teala bu gecede müminlere ragibetler, ihsanlar, ikramlar yapar. Regaib; ihsanlar, ikramlar demektir. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Regaib gecesi yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere sayısız sevaplar verilir.

Şaban ayı

Resulullah Efendimiz Şaban ayına da çok değer verir ve "Ya Rabbi, Receb ve Şaban'ı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazan'a eriştir" diye dua ederlerdi. Aişe validemiz buyuruyor ki "Resulullah'ın hiçbir ayda Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şaban'ın tamamını oruçla geçirirdi. Şaban ayında niçin oruç tuttuğu sorulduğu zaman, Resulullah Efendimiz buyurdu ki; Şaban öyle faziletli bir aydır ki insanlar bundan gafildir. Bu ayda ameller âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim." Bu konudaki hadis-i şeriflerden bazıları şöyledir: "Ramazan'dan sonra en faziletli oruç Şaban ayında tutulan oruçtur. " "Şaban'da üç gün oruç tutana Hak teala Cennette bir yer hazırlar." Bünyesi zayıf olanın Şaban'ın onbeşinden sonra oruç tutmayıp farz olan Ramazan-ı şerif orucuna hazırlanması iyi olur. Sağlığı yerinde olansa Şaban ayının çoğunu hatta tamamını oruçlu geçirebilir. Berat gecesi Şaban ayının onbeşinci gecesidir, yani ondört Şaban'ın bittiği günün gecesidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki; "Şaban'ın onbeşinci gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin. O gece Allahü teala buyurur ki; afv isteyen yok mu affedeyim, rızk isteyen yok mu rızk vereyim, dertli yok mu sıhhat, âfiyet vereyim, ne isteyen varsa istesin vereyim." Bu hal sabaha kadar devam eder. Bu geceyi ganimet bilmeli, tevbe istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kur'an-ı kerim okumalı, bilhassa ilim öğrenmelidir. En kıymetli ilim; doğru yazılan ilmihal bilgileridir.

Yazının tamamını okumak için lütfen tıklayınız efendim...

 
Huzur Pınarı Kitap Kampanyası
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:318
Dün:450
Bu Ay:9,524
Toplam:14,456,967
Online Ziyaretçiler:12
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842