Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Aşûre gecesi ve günü

  • Whatsapp'de paylaş
Bugün Muharrem ayının dokuzuncu günüdür. Muharrem'in dokuzuncu günü ile onuncu günü arasındaki geceye Aşûre Gecesi, onuncu gününe de Aşûre Günü, denir. Muharrem ayı, Kur'ân-ı kerîmde kıymet verilen dört aydan biridir. Aşûre Gecesi, bu ayın en kıymetli gecesidir.
 
Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
"Aşûre Günü zerre kadar sadaka veren kimseye, Allahü teâlâ Uhud Dağı kadar sevap verir." [Şir'a]
"Aşûre Günü'nün orucu, bir senelik geçmiş günahlara keffârettir." [Müslim]
"Allahü teâlâ, Aşûre Günü'nü üstün kılmıştır. Allahü teâlâ, gökleri, yeri, dağları, denizleri, yıldızları, Arş'ı ve melekleri, Âdem aleyhisselâmı Aşûre Günü yarattı. İbrahim aleyhisselâmın dünyaya gelişi ve Nemrud'un ateşinden kurtuluşu Aşûre Günü oldu..." [Taberanî]
 
Âdem aleyhisselâmın tevbesinin kabulü, Nûh aleyhisselâmın tufandan kurtulması, Firavun'un boğuluşu, Yakub aleyhisselâmın oğluna kavuşması, Eyyûb aleyhisselâmın hastalıktan kurtuluşu, Yûnus aleyhisselâmın balığın karnından çıkması, İsâ aleyhisselâmın göğe kaldırılışı... hep Aşûre Günü olmuştur. Allahü teâlâ, birçok duâları Aşûre Günü'nde kabul buyurdu.
 
Aşûre Günü aşûre tatlısı pişirmeyi ibâdet sanmak, bid'attir, günahtır. Muhammed aleyhisselâmın yaptığı veya emrettiği şeyleri yapmak ibâdet olur. Din kitaplarının yazmadığı, hakiki din âlimlerinin bildirmediği şeyleri yapmak sevap olmaz, günah olur. Bugün, herhangi bir tatlı yapmak, tanıdıklara ziyafet, fakirlere sadaka vermek sünnettir, ibâdettir. Bugünlerde oruç tutmak çok sevaptır. Yalnız onuncu günü değil, bir gün evvel veya bir gün sonraki günle birlikte tutulur.
 

 
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:342
Dün:439
Bu Ay:9,496
Toplam:14,366,698
Online Ziyaretçiler:3
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842