Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

SULTAN ÖZÜR DİLEDİ

İmâm-ı Rabbânî hazretlerini, hakkında çeşitli iftiralarda bulunarak Hind Sultanına şikayet ettiler. Sultan bunlara kanıp, oğlu Şah Cihan'ı gönderip, İmâm-ı Rabbânî hazretlerini, evlâtlarını ve talebelerini çağırıp, hepsini öldürmeye karar verdi. Bunun üzerine Şah Cihan, yanına gitti. "Babama secde edersen seni kurtarabilirim." deyince, İmâm-ı Rabbânî hazretleri "Ecel gelince, ölümden hiçbir şey kurtaramaz." deyip secde etmeyi kabul etmedi.
Daha sonra İmâm-ı Rabbânî hazretleri, çocuklarını ve talebelerini bırakıp Sultana yalnız gitti. Kendisine yapılan iftiralara karşı Sultana o kadar güzel ve doyurucu cevap verdi ki, Sultan yüksek hakîkatleri anlayabilecek birisi olmadığı hâlde, neşelendi ve serbest bırakıp özür diledi.
Sultanın ikna olduğunu gören iftiracı sapıklar; "Bunun adamları çoktur. Sözleri bütün memlekette yürürlüktedir. Serbest bırakırsak bir karışıklık çıkabilir." diyerek Sultanı aldattılar. Sultan, İmâm-ı Rabbânî hazretlerinin Güvalyar Kalesi'ne hapsedilmesini emretti.
Bu hâdiseye çok üzülen talebeleri Sultana isyan etmek istediler. Bunu yapabilecek güçte idiler. Fakat İmâm-ı Rabbânî hazretleri onları rüyâlarında ve uyanık iken bu işten men etti. Sultana hayır duâ etmelerini emredip; "Sultanı incitmek bütün insanlara zarar verir." buyurdu. Çünkü, Ehl-i sünnetin bir alâmeti de devlete isyan etmemek idi.
Sultanın veziri, koyu bir muhalif olduğundan, zindanda, İmâm-ı Rabbânî hazretlerinin başına kardeşini tayin edip çok şiddetli davranmasını emretmişti. Bu görevli ise ondan çeşitli kerametler, üzülmek yerine heybet, sabır ve hatta neşe görerek tevbe etti. Bozuk itikâdını terkedip Ehl-i sünneti seçti ve onun halis talebelerinden oldu. Kalede hapis bulunan binlerce kâfir, onun bereketi ve sohbetleri ile Müslüman olmakla şereflendiler. Birçok günâhkâr tevbe etti. Hattâ bazıları yüksek âlim oldu.
İmâm-ı Rabbânî hazretleri hapiste üç sene kaldıktan sonra, Sultan, yaptığına pişman oldu. Hapisten çıkarıp ikram ve ihsan eyledi. Hatta halis talebesinden ve sadık dostlarından oldu.


 

 

İSTATİSTİKLER

Bugün:298
Dün:381
Bu Ay:1,439
Toplam:14,297,783
Online Ziyaretçiler:4
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842