Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

İLMİHÂLİN ÖNEMİ

Tam İlmihâl Se'âdet-i Ebediyye kitabı, İslâm âlimlerinin eserlerinden tercüme edilerek hazırlanmıştır. İçinde hüküm bildiren yazarına âit bir kelime yoktur. Bu yüzden çok kıymetlidir. Bu kitabı çok okumalıdır.

Peygamber efendimiz buyurdu ki: "Allahü teâlânın çok sevdiği kimse, dinini öğrenen ve başkalarına öğretendir."

Şevahid-ün Nübüvve kitabında buyruluyor ki: "Allahü teâlâ, bir kulunu severse, onu fıkıh ilmiyle meşgul eder. Sonra da fıkıh âlimi olur." Demek ki bu kitabı okumak, Allahü teâlâ tarafından sevilmiş olmanın alâmetidir. Sevilmemenin alâmeti de, malayâni ile, faydasız veya zararlı şeylerle meşgul olmaktır.

Rastgele çok kitap okuyan sapıtır, yoldan çıkar. Ancak bir mürşid-i kâmil görmüşse, ondan hakkı bâtılı öğrenmişse, o kendini korur, onun çok kitap okumasının zararı olmaz. Her kitap, o günün şartlarında, o günün insanlarına, o günün ihtiyaçlarına cevap olarak yazılmıştır. O kitapların içindekilerden bugüne âit olanlar, seçilerek Tam İlmihâl Se'âdet-i Ebediyye kitabına konmuştur. Bu çok önemlidir! Onun için bu asrın mürşid-i kâmili Tam İlmihâl Se'âdet-i Ebediyye'dir. Çünkü yüzlerce âlim ve evliyâ zatın mübârek sözleridir. Bu kitabı okuyup anlayan, âlim olur. Öğrendikleriyle amel eden de, evliyâ olur.

Kur'ân-ı kerîmin tefsirini öğrenmek isteyen, İlmihâli okuyup anlamaya çalışmalı. Kur'ân-ı kerîmin asıl gayesi, (Bu yenir, bu yenmez, bu serbest, bu yasak, bu yapılır, bu yapılmaz, bu sevilir, bu sevilmez...) diye öğretmektir. Orada Cennetliklerin ve Cehennemliklerin hâlleri bildirilmiştir.

Dolayısıyla Tam İlmihâl Se'âdet-i Ebediyye kitabı, Kur'ân-ı kerîmin açıklamasıdır. Ona uyan da, Kur'ân-ı kerîme uymuş olur.

 

İSTATİSTİKLER

Bugün:11
Dün:358
Bu Ay:12,448
Toplam:14,295,991
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842