Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

ÂHIR ZAMANDA MÜSLÜMANLAR

Peygamber efendimiz "sallallahü aleyhi ve sellem" kıyamete kadar ümmetinin başına gelecekleri görmüş ve bize bildirmiştir. Bu husustaki hadîs-i şerîfler pek çoktur. Bunlardan biri şöyledir:
"Ümmetimin üzerine öyle bir zaman gelecek ki; beş şeyi sevecekler, beş şeyi ise unutacaklardır."

1-Dünyayı sevecekler, âhıreti unutacaklar.
Dünya sevgisi çok tehlikelidir. Rabbimiz dünyayı sevmiyor, sevenleri de sevmiyor. Kâinatta yalnız dünyada Allahü teâlaya isyan edilir. Gökteki varlıklar meselâ: Güneş, Ay, yıldızlar ve diğerleri yaratıcılarını tanıyor ve onu tesbih ediyorlar. Onlara verilen emir ne ise aynen tabi oluyorlar. Güneş, yaratıldığı günden beri aynı saat ve dakikada doğar ve batar, geç kalmaz, erken de doğmaz. Dünyamıza olan yakınlığı ne ise hep öyledir. Yaklaşırsa yakar, uzaklaşırsa dondurur.
2- Hayatı sevecekler, ölümü unutacaklar.
Yaşamak ebedî saadete vesile olacaksa güzeldir. İnsanların en hayırlısı ömrü uzun ameli iyi olandır. İnsanların en kötüsü de ömrü uzun ameli kötü olandır.
3- Köşkleri, sarayları sevecekler, kabri unutacaklar.
İnsanların kabirde kalacakları zaman, dünyada kalacağından çok daha fazladır. Huzurlu bir hayat yaşayabilmemiz için dünyadaki evimize çok emek veriyoruz, çok para harcıyoruz.
4- Malı, mülkü sevecekler, hesabı unutacaklar.
Helâlinden kazanılmış olan para hayırlı yerlere harcanırsa iki cihan saadetine sebep olabilir... İslâmın beş şartından iki tanesi para ile yapılabilen farzlardır. Zengin olmayanlara farz değildir. Hadîs-i şerîf bize parayı kazanırken de, harcarken de hesaba çekileceğimizin unutulmamasını hatırlatıyor. Dünya sevgisi bir kalpte artarsa, tehlike çanları çalıyor demektir. O adam artık ne helâli ve ne de haramı düşünür.
5- Halkı sevecekler, Hâlıkı unutacaklar.
Yerde ve gökte ne varsa hepsini yüce Rabbimiz yoktan yaratmıştır, dilediği anda da yok etmeye gücü yeter. Kavuştuğumuz ve bundan sonra kavuşacağımız bütün nimetler ondandır, O'ndan bileceğiz ve O'na şükredeceğiz. Sebep olanlara da teşekkür etmeliyiz.

M. Said Arvas
TÜRKİYE GAZETESİ 4.2.2016

 

İSTATİSTİKLER

Bugün:38
Dün:342
Bu Ay:5,217
Toplam:14,213,499
Online Ziyaretçiler:3
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842