Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Camide Dikkat Edilecek Hususlar - 1

Sevgili Peygamberimiz "aleyhissalatü vesselam" buyuruyor ki; "Her kim namazdan sonra hemen Âyet-el kürsîyi okursa Hak teala o kula her harfi için kırk sevap verir."

Camide riayet edilmesi gereken hususlardan bazıları şunlardır:

1) Camiye girenin orada namazı bekleyenlere selam vermesi iyi olur. Fakat camide sünneti kılıp namazı beklerken dışarıdan gelenin selamını almak, sünnet ile farz arasında bir şey okumak, konuşmak ve nafile namaz kılmak sünnetin sevabını yok eder. Vakit az ise tefekkür veya kalben zikretmeli, vakit çok ise kaza namazı kılmalı. Eğer Kur'ân-ı kerim okunuyorsa dinlemek çok sevaptır. Sabahın sünnetini evinde kılan kimse camiye gelince konuşmaz, sesli olarak bir şey okumaz.

2) Camiye girince ön safa durmalı. Yaşlılar var diye geride durmamalı. Birinci safta yer var iken ikinci safta durmak mekruhtur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki; "İmamın tam arkasında durana yüz, onun sağındakine yetmişbeş, solundakine elli ve diğer saflarda duranlara da yirmibeş sevap verilir." "Allahü teala ilk saftakilere rahmet eder. Melekler de ilk saftakilere dua ve istiğfar eder." "En hayırlı saf ilk saftır. Sevabı en az olan da geri saflardır."

3) Peygamber efendimiz mescidin sağ tarafında bulunmanın daha sevap olduğunu söyleyince Eshab-ı kiram mescidin sağ tarafını doldurmaya başladı. Sol tarafta açıklık kaldı. Bunu gören Peygamber efendimiz buyurdu ki; "Mescidin solundaki açıklığı dolduran iki misli sevap kazanır." Demek ki önce sağ tarafa durmak sol tarafa durmaktan daha sevaptır. Solda boşluk kalınca burayı doldurmak sağ taraftan daha sevaptır.

4) Büyük camide cemaat bir saf da olsa yine sık durmak gerekir. Safların sık olması rahmetin gelmesine sebep olur. Saflar sıklaştırılıp omuzlar birbirine sıkıca değmelidir. Eshab-ı kiram safta çok sık durduğundan elbiselerinin omuzları eskirdi. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki; "Namazda omuz omuza sık durun. Açıklıkları kapatın ki şeytan girmesin. Hak teala safı sıklaştırana rahmet eder. Safta boşluk bırakana gazap eder. Saftaki boşluğu dolduranın günahları af olur."

- devamı var-

Sözün Özü programının tamamını dinlemek için lütfen tıklayınız efendim...
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:38
Dün:342
Bu Ay:5,217
Toplam:14,213,499
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842