Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Camide Dikkat Edilecek Hususlar - 2

Sevgili Peygamberimiz "aleyhissalatü vesselam" buyuruyor ki; "Her kim namazdan sonra hemen Âyet-el kürsîyi okursa Hak teala o kula her harfi için kırk sevap verir."

Camide riayet edilmesi gereken hususlardan bazıları şunlardır:
 
- dünden devam -

5) Büyük camide ayaklarla secde yeri arasından, küçük camide ayaklarla kıble duvarı arasından geçen günaha girer. Hadis-i şerifte buyuruldu ki; "Bir kimse namaz kılanın önünden geçmenin ne kadar çok günah olduğunu bilseydi geçmeyip yüz yıl beklemeyi tercih ederdi." Herkesin gelip geçeceği yere durana da günah olur. Ancak ön safta boş yer varken boşluğu doldurmak için namaz kılanın önünden geçmek günah olmaz. Çünkü bu kimse kendisine olan hürmeti kaldırmış demektir. Namaz kılanın önünden insan veya hayvan geçmekle namaz bozulmuş olmaz. Namazı bir sütre yani direk gibi bir şeyin arkasında kılmak gerekir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki; "Namaza dururken sütre koyun. Geçmek isteyene mani olun." Geçene işaretle, yüksek sesle okumak caizse de bunları yapmamak daha iyidir.

6) Sünnet ile farz arasında dua, sûre veya üç ihlâs okumamalı. Hele bunu âdet haline getirmek bid'attir. İbadetlere ilave yapmak dini değiştirmek olur.

7) Cemaatle namaz kılınırken sünnete başlamak mekruhtur. Sabah sünnetini kılmamış olan, sünneti kılarsa cemaatle namazda oturmayı da kaçıracağını anlarsa sünneti kılmaz, hemen imama uyar. Cemaatle ikinci rekatta oturabileceğini anlarsa sünneti caminin dışında sofada çabuk kılar. Sofa yoksa içeride direk arkasında kılar. Böyle yer yoksa sünneti kılmaz. Çünkü cemaatle kılınırken nafile kılmak mekruhtur. Mekruh işlememek için sünnet terk edilir. Cuma günü imam minbere çıkınca sünnete başlamak da mekruhtur.

8) Camide farzı yalnız kılmış olan, öğle ve yatsı namazlarında yanında cemaatle namaz kılınmaya başlanırsa ya cemaate uyup nafile olarak kılar veya camiden çıkar. Diğer üç namazı yalnız kılmış olanın cemaat ile kılınırken nafile olarak kılamayacağı için camiden çıkması vacip olur. Çünkü orada bulunup da cemaate uymamak günahtır.

- devamı var-

Sözün Özü programının tamamını dinlemek için lütfen tıklayınız efendim...
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:53
Dün:342
Bu Ay:5,232
Toplam:14,213,514
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842