Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Camide Dikkat Edilecek Hususlar - 3

Sevgili Peygamberimiz "aleyhissalatü vesselam" buyuruyor ki; "Her kim namazdan sonra hemen Âyet-el kürsîyi okursa Hak teala o kula her harfi için kırk sevap verir."

Camide riayet edilmesi gereken hususlardan bazıları şunlardır:
 
- dünden devam -
 
9) İtikafa niyet edenler hariç camide bir şeyler yiyip içmek mekruhtur. Onun için camiye girerken itikafa niyet etmelidir.

10) Camide oturmak sevaptır. Hadis-i şerifte "5 şey ibadettir. Az yemek, camide oturmak, Kabeye, mushafa ve âlimin yüzüne bakmak." buyuruldu. Camiye kötü niyetle mesela ayakkabı çalmak için giren günah işlemiş olur. Caminin Allahü tealanın sevdiği yer olduğunu düşünen kimse burayı ziyarete de niyet ederse sevabı daha çok olur.

11) Çok kimse sandalyeye, koltuğa oturmaya alıştığı için camide dizüstü oturamıyorlar. Ya bağdaş kuruyorlar ya da ayaklarını dikerek oturuyorlar. Mecbur kalmadıkça böyle oturmak edebe uygun değildir. Kur'ân-ı kerim okumak Allahü teala ile konuşmak demektir. Kur'ân-ı kerim okunurken yaylanıp oturmak çirkin olur.

12) Müezzinlik yapanların bazı hususları bilmesi gerekir. Mesela, yürüyerek ikamet okunmaz. İkamet okunurken el bağlanmaz. Üç istiğfar namazların sonunda okunur. Sabah ve ikindinin farzlarında selam verip "Allahümme entessalamü" dedikten sonra, öğle, akşam ve yatsıda ise son sünnetten sonra okunur. Müezzin cemaatle namaz kılınırken arkada bir yerde durmaz, cemaatle beraber safa girer. Cemaatten arkada müezzin yeri denilen yerde yalnız başına durması mekruhtur.
 
Sözün Özü programının tamamını dinlemek için lütfen tıklayınız efendim...
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:229
Dün:335
Bu Ay:3,012
Toplam:14,211,294
Online Ziyaretçiler:7
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842