Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Camide Dikkat Edilecek Hususlar - 4

Sevgili Peygamberimiz "aleyhissalatü vesselam" buyuruyor ki; "Her kim namazdan sonra hemen Âyet-el kürsîyi okursa Hak teala o kula her harfi için kırk sevap verir."

Camide riayet edilmesi gereken hususlardan bazıları şunlardır:
 
- dünden devam -

13) Evde, camide veya minarede ezan kıbleye karşı okunur. "Hayyalelselah" derken sadece yüzü sağa, "Hayyalelfelah" derken yüzü sola döndürmek sünnettir. Vücut döndürülmez. Minarede ise dönerek okunurken de göğüs kıbleden başka yöne döndürülmez.

14) Atalarımız camileri loş yapmışlardır. Fazla aydınlıkta kılmak huşûa engel olur. Bu bakımdan camilerde fazla ışık yakmak hem huşûya mani olur hem de israf yönünden mahzurludur. Mübarek gecelerde camide fazla ışık yakmaksa bid'attir.

15) Cemaate yetişilemeyecek bile olsa yine camiye giderken koşmamalı. Peygamber Efendimiz; Namaza giderken koşmayın, buyurdu. Cemaate yetişebilmek için koşmak mekruhtur.

16) Yolda konuşmayacaksa sabahın sünnetini evde kılmalı. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki; "Sabahın sünnetini evde kılmak rızkın bereketine, ev halkıyla iyi geçinmeye ve imanla ölmeye sebep olur."

17) İmamın son sünneti, farzı kıldığı yerde kılması mekruhtur. Cemaatin aynı yerde kılması caizdir. Yer değiştirmek için birini çekip ona sıkıntı vermemelidir.

18) Camide hikmet, güzel ahlak, nasihat bildiren şiir ve ilahileri ara sıra okumak günah değildir. Devamlı böyle vakit geçirmek mekruhtur.
 
Sözün Özü programının tamamını dinlemek için lütfen tıklayınız efendim...
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:36
Dün:342
Bu Ay:5,215
Toplam:14,213,497
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842