Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Önce İmân

  • Whatsapp'de paylaş
Her Müslümanın, önce itikâdını düzeltmesi, yani Ehl-i sünnet âlimlerinin bildirdikleri gibi, inanması lâzımdır. Cehennemin ebedî azabından kurtulan, yalnız bunlar ve bunların izinde gidenlerdir. Îmanın şartı altıdır: Bunlar; Allahü teâlâya, meleklerine, Peygamberlerine, kitaplarına, âhıret gününe, kadere, yani hayır ve şerrin Allahü teâlâdan olduğuna inanmaktır.

Îman; dinden olduğu, yani inanılması lâzım olduğu bildirilen şeyleri, kalbin tasdik etmesi, kabul etmesi, inanması demektir. Kalbin inandığını, dil ile söylemek de lâzımdır. Dinde inanılması lâzım olan şeylerden, bir tanesine bile inanmamış veya şüphe etmiş ise veya beğenmemiş ise îmanı gider. Kâfir olur. Cehennemde ebedî kalır.
Îmanı, itikadı düzelttikten sonra, fıkıh ahkâmını, yani dinimizin emrettiği ve yasak ettiği işleri öğrenmek, muhakkak lâzımdır. Farzları, vacipleri, helâl ve haramları, şüphelileri, sünnet ve mekruhları... lüzûmu kadar öğrenmeli ve bu bilgiler ile hareket etmelidir. Fıkıh kitaplarını öğrenmek, her Müslümana lâzımdır. Bunları bilmeden Müslümanlık olmaz. Rahata, saadete kavuşmak için, Müslümanım demek, Müslüman görünmek yetişmez. Müslümanlığı iyi öğrenmek, onu doğru anlamak ve yapmak ve ona uymak lâzımdır.

Allahü teâlânın emirlerini yapmaya, O'nun beğendiği gibi yaşamaya çalışmalıdır. O'nun en çok beğendiği ve emrettiği şey, hergün beş vakit namaz kılmaktır. Namaz, dinin direğidir. Namaz kılmak için önce, sünnete yani, fıkıh kitaplarında yazılana tam uygun olarak, abdest almalıdır. Namaz, müminlerin mîrâcıdır. Mîrâc gecesinde Peygamber efendimize ihsan olunan nîmetler, bu dünyada, O'nun ümmetine yalnız namazda tattırılmaktadır. Namazları vaktinde kılmak şarttır. Namazı kılmadan vakti çıkarsa, adam öldürmüş gibi büyük günah olur. Kazâ etmekle, bu günah affolmaz. Yalnız borç ödenir. Bu günahı affettirmek için, tevbe etmek veya Haccı Mebrûr yapmak lâzımdır.

(Mektûbât/ 266)

Türkiye Takvimi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:450
Dün:575
Bu Ay:13,174
Toplam:14,416,402
Online Ziyaretçiler:5
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842