Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

SEYYİDLERE HÜRMET

Resûlullah efendimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) mübârek torunlarından Hazret-i Hasan'ın çocuklarına "Şerîf", Hazret-i Hüseyin'in nesline de "Seyyid" denir. Bir çok memlekette; bilhassa ülkemizde pek çok seyyid ve şerîf vardır. İslâm âlimleri, Ehl-i beyt sevgisini, son nefeste îmânla gitmek için şart görmüşlerdir. Çünkü onlarda Resûlullah efendimizin zerreleri vardır. Hepsine kıymet vermek, saygı göstermek; hele hele bir ihtiyacını gidermek çok sevaptır.

* * *
Asırlar önce, Afganistan'da yaşayan bir kadıncağız zamanın Belh hükümdarına gider ve şöyle bir istekte bulunur:
- Ben seyyideyim! Çocuklarım var, biraz sıkıntıdayız, bize kalacak bir ev verebilir misin?
Hükümdar kadına sorar:
- Seyyide olduğuna dair bir vesikan var mı?
Diye sorunca, kadıncağız çok incinir ve komşusu olan bir Mecûsi'ye gidip ona da durumunu anlatır. Mecusi der ki:
- Hay hay, Hazret-i Muhammed'in torunları gelir de boş çevrilir mi hiç, al sana ev, al sana hizmetçi!..
Seyyide hanım da ona duâ eder.

Hükümdar, o gece rüyâsında Cennette sıra sıra köşklerin yanında Peygamber efendimizi görür ve; "Yâ Resûlallah! Bu köşkler kimindir?" diye suâl eder. Resûlullah efendimiz de, "Müslümanların" buyurur. Hükümdar; "Ben de Müslümanım." deyince, Peygamber efendimiz "Vesikan nerede?" diye sorar...

Bu rüyâ üzerine hükümdar uyanır. Hatasını anlamıştır. Belh sokaklarında o seyyide hanımı arar. Onu bir Mecûsi'nin evinde bulur. Mecûsi'ye; "Ben ona ev vereceğim." der. Mecûsi ona, "Geçti artık. Ben bu hanımın duâsıyla Müslüman oldum. Rüyâmda Muhammed aleyhisselâmı gördüm. Cennette Müslümanların köşkleri vardı. Bana; "Bu köşkler Müslümanların. Sana vesika sormak yok, geç şu köşke otur!" buyurdu. Seni de ne olmuşsa, saçını başını yoluyor gördüm. 'Vesika! Vesika!' diye kıvranıp duruyordun. Sabah rüyâmı anlattığım hanımım ve çocuklarım da, hepsi Müslüman oldular..."

Türkiye Takvimi
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:315
Dün:381
Bu Ay:1,456
Toplam:14,297,800
Online Ziyaretçiler:7
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842