Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Gıybet büyük günahdır - 1

  • Whatsapp'de paylaş
Gıybet, küfre en yakın günahlardan biridir. Gıybet, karşı tarafın işitince üzüleceği bir kusûrunu arkasından söylemektir. Meselâ̂, bedeninde, nesebinde, ahlâkında, işinde, sözünde, dîninde, dünyasında, hattâ elbisesinde, evinde bulunan bir kûsur arkasından söylendiği zaman, bunu işitince üzülürse, gıybet olur. Kapalı söylemek, işâret ile, hareket ile bildirmek, yazı ile bildirmek de, hep söylemek gibi gıybettir.

Kim dikkat edip gıybetten, dedikodu yapmak, yani söz taşımak günahlarından sakınmazsa, artık tabiî bir hâl alır ve önem vermez olur. (Ben olanı söyledim, yalan söylemedim, bunun neresi günah?) diyerek günahı hafife alırsa Allah korusun küfre girer. Zaten olanı söylemek gıybettir, olmayanı söylemekse iftira olur. İftirâ etmek, nemmamlık yapmak, yani söz taşıyarak ara açmak gıybet etmekten çok daha fenadırlar.

Gıybet gibi, nemmamlık, yani dedikodu yapmak, söz taşımak gibi günahlara önem vermemek küfürdür. Küfür demek, sonsuz Cehennemde yanmak demektir. Küfre tevbe edince îmân geri gelir, fakat önceki bütün ibâdetleri ve sevapları yok olur. Bunun için küfre girmekten çok sakınmak lâzımdır.

- devamı var -

 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:91
Dün:480
Bu Ay:571
Toplam:14,387,281
Online Ziyaretçiler:3
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842