Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Dargın durmak günahtır

  • Whatsapp'de paylaş
Dargın olanların, bayramı beklemeyip, hemen barışması lâzımdır. Allahü teâlâyı ve Peygamber efendimizi seven kimse, insanların kusurlarına bakmaz, hoş görülü olur. İyi insan, yani mümin herkesle iyi geçinir. Başkalarına sıkıntı vermediği gibi, onlardan gelecek eziyetlere de katlanır. Bir kusurundan dolayı kimseye darılmamak lâzımdır. Dargınlık olsa bile 3 günden fazla sürmemelidir.

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
"Birbirinizle münasebeti kesmeyiniz! Birbirinize arka çevirmeyiniz! Birbirinize kin ve düşmanlık beslemeyiniz! Birbirinizi kıskanmayınız! Ey Allahın kulları kardeş olunuz! Bir Müslümanın diğer kardeşine darılarak 3 günden çok uzaklaşması helâl değildir."

"Müslüman kardeşine 3 günden fazla dargın duran kimse, ölünce Cehenneme gider."

"Bir müminin din kardeşiyle 3 günden çok dargın durması câiz değildir. 3 gün geçtikten sonra, o kimseyle karşılaşırsa, ona selâm verip hatırını sormalıdır. O kimse selâmını alırsa, birlikte, ecir ve sevaba ortak olurlar. Selâmını almazsa günaha girer. Selâm veren de küs durma mesûliyetinden kurtulmuş olur."

"Birbirine dargın iki kimseden, hangisi önce selâm verirse, günahları affolur. Selâm verdiği hâlde, karşıdaki selâmını almazsa, bu kimsenin selâmını melekler alır. Selâm almayana da şeytân iltifatta bulunur."

 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:295
Dün:359
Bu Ay:5,250
Toplam:14,338,137
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842