Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Din Nereden Öğrenilir - 1

  • Whatsapp'de paylaş
Din bilgilerini öğrenmek, meâl ve tefsir okumakla değil, ancak dört hak mezhepten birine uymak ve bu mezhebe âit hükümleri öğrenmekle olur. Asırlardan beri bütün İslâm âlimleri, dört mezhepten birine uymuşlar ve Müslümanların da buna uymaları gerektiğini bildirmişlerdir. Bunlara uymakta icmâ hâsıl olmuştur. Eshâb-ı kirâmın, Tâbiin'in veya Tebe-i tâbiin'in, dinimizdeki bir işin hükmünde birleşmelerine, yani söz birliği yapmalarına icmâ denir.

İmâm-ı Şa'rânî hazretleri buyuruyor ki: "Hadîs-i şerîfler Kur'ân-ı kerîmi açıklar. Mezhep imamları da hadîs-i şerîfleri açıklamıştır. Din âlimleri de, mezhep imamlarının sözlerini açıklamışlardır. Tahareti, namazların kaç rekât olduklarını, rükû ve secdelerde okunacak tesbihleri, bayram ve cenaze namazlarının nasıl kılınacağını, zekât nisâbını, orucun ve haccın farzlarını Kur'ân-ı kerîmden öğrenmek mümkün değildir."

İmran bin Husayn hazretleri; (Bize yalnız Kur'ân'dan söyle!) diyene; (Ey ahmak! Kur'ân-ı kerîmde, namazların kaç rekat olduğunu bulabilir misin!) dedi.

Hazret-i Ömer'e de; "Farzların seferde kaç rekât kılınacağını Kur'ân-ı kerîmde bulamadık." dediklerinde buyurdu ki: "Allahü teâlâ bize, Muhammed aleyhisselâmı gönderdi. Biz, Kur'ân-ı kerîmde bulamadıklarımızı, Resulullahtan gördüğümüz gibi yapıyoruz. O, seferde 4 rekâtlık farzları 2 rekât olarak kılardı." (Mizan-ül-kübra)

- devamı var -

Huzur Pınarı Kitap Kampanyası
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:161
Dün:441
Bu Ay:8,917
Toplam:14,456,360
Online Ziyaretçiler:10
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842