Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Seadet-i Ebediyye kitabını okumak

  • Whatsapp'de paylaş
(Seadet-i Ebediyye) kitabına göre amel ediyorum. Arkadaşımın hocası da, o kitabı okumayın demiş. Bu konu hakkında neler söylersiniz?

Zehiri bile altın kupa içerisinde sunarlar. Dolayısıyla âhir zamanda bulunuyoruz, hakla bâtıl da karışık. Kitâbı hazırlayan Hüseyin Hilmi efendi "rahmetullahi teâlâ aleyh", Seyyid Abdülhakîm Arvâsî hazretlerinin talebesidir. Seyyid Abdülhakîm Arvâsî hazretleri dört mezhebde mütehassıs bir zâtdır. Bu kitâp, binden fazla kitâptan hazırlanmış. Bu kitâp, Ehl-i sünnet yolunu anlatıyor ve dînin nakil dîni olduğunu anlatıyor. Onun için Hüseyin Hilmi efendi "rahmetullahi teâlâ aleyh", aleyhde konuşanların yetiştirilmesinde büyük bir engeldir. Onlar, bana göre.. diyeceklerdi, Hüseyin Hilmi efendi "rahmetullahi teâlâ aleyh" onlara mâni oluyor. Allahü teâlâ Kur'an-ı kerimde, (Bu dîni Ben indirdim, Ben koruyacağım) buyuruyor. Hüseyin Hilmi efendi, Peygamber efendimizden "aleyhissalâtü vesselâm" gelen doğru dîni, Ehl-i sünnet itikâdını doğru olarak anlatıyor, çünkü hocası sağlamdır. Din adamı olabilmek, islâm âlimi olabilmek için, silsilesinin belli olması lâzımdır. Dolayısıyla, Hüseyin Hilmi efendinin "rahmetullahi teâlâ aleyh" kitâbında yazılanların hepsi senedlidir, vesikalıdır, hüccetlidir. Üstadları, hocaları da Peygamber efendimize "aleyhissalâtü vesselâm" kadar dayanmaktadır. (Tam İlmihâl Se'âdet-i Ebediyye) kitâbında dînimize aykırı herhangi bir hüküm olmadığı gibi, hanefi mezhebine göre yazılmıştır. Şâfii, hanbeli ve mâlikî mezhebinde de lâzım olan hükümler de yerine göre izâh edilmiştir. Bunu hazırlayan zât "rahmetullahi teâlâ aleyh" daha önsözünde buyuruyor ki, (Bu kitâpda bize âit tek satır bir şey yok. Köşeli parantezle ilâve ettiklerimiz de, başka kitâplardan alıp oraya koyduklarımızdır). Nakli esâs almıştır. Hüseyin Hilmi efendi "rahmetullahi teâlâ aleyh", (Eğer bize muhâlefet eden olmasaydı, kendimizden şüphe ederdik). Çünki doğruya hep muhâlefet edilir. Biz (Tam İlmihâl Se'âdet-i Ebediyye) kitâbından alıp naklediyoruz, o bilgilerden şüphe etmiyoruz.

Osman Ünlü Hoca'nın, dinleyicinin süaline verdiği yukarıdaki cevabı sesli olarak dinlemek için lütfen tıklayınız efendim...
 
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:114
Dün:574
Bu Ay:7,150
Toplam:14,489,117
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842