Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

MİSAFİRE İKRAM ETMEK

Misafire ikram çok sevaptır. Misafiri nimet bilmelidir. Her nimetin bir külfet karşılığı olduğu unutulmamalıdır. Külfetsiz nimet olmaz. Elbette misafirin sıkıntısı olur. Yüksünmeden hizmet etmelidir. Misafiri ganimet bilmelidir! Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:

"Allahü teâlâ, bir kavme hayır murâd ettiğinde, onlara hediye olarak misafir gönderir. Misafir, rızkı ile gelir. Allahü teâlâ da ev halkını mağfiret eder."

Hak teâlânın bir hediyesi olan misafire ikram etmelidir. Misafir gelmezse üzülmelidir. Çünkü hadîs-i şerîfte; "Misafir girmeyen eve melek de girmez." buyurulmuştur. Misafir gelmemesini istemek doğru değildir. Çünkü Peygamber efendimiz; "Misafir istemeyende hayır yoktur." buyurmuştur. Misafir için fazla ikram ve külfete girmemelidir! Çünkü misafir rahatsız olur. Hadîs-i şerîfte; "Misafir için külfete girmeyin; misafir bundan rahatsız olur. Misafirini küstüren Allahı küstürmüş olur. Allahı küstürene de Allah buğzeder." buyurulmuştur.

Hazret-i Ali buyurdu ki:
"Arkadaşın en kötüsü, tekellüf eden, kendisinin idare edilmesine seni mecbûr kılan, seni özür dileyici işlere iten kimsedir."

[Külfet: Zahmetli iş, sıkıntı. Tekellüf: Zahmete girmek, külfet.]

Türkiye Takvimi
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:198
Dün:383
Bu Ay:958
Toplam:14,297,302
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842