Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Pınardan Damlayanlar - 1

  • Whatsapp'de paylaş
Kabe-i muazzama ilk görüldüğü zaman, Kabe-i muazzamaya ilk defa bakarken mü'min ne dua ederse, Allahü teala kabul eder. Mü'minin kalbi, Kabeden çok daha kıymetlidir. Nasıl Kabe-i muazzamayı ilk gördüğümüz zaman yapılan duayı Allahü teala reddetmiyorsa, Kabe-i muazzamaya ilk baktığımız zaman yaptığımız duayı Allahü teala kabul ettiği gibi, bir mü'min, bir mü'minle karşılaştığı zaman ne dua ederse Allahü teala kabul eder. Bir mü'min bir mü'minle karşılaştığı zaman yapacağı dua şu olmalıdır: Esselamü aleyküm. Esselamü aleyküm demek, Allahü teala sana hem dünyada hem ahirette selamet versin, sen cennete git, dünyada sıkılma, üzülme,.... Peki diğer mü'min ne diyecek,... "ve aleyküm selam". Allahü teala sana da selamet versin, hem dünya hem ahiret selameti versin,.. yetmedi "ve rahmetullah", rabbim sana rahmet etsin,.. yetmedi "ve berakatühü", Allahü teala kazancına bereket versin, ömrüne bereket versin, sağlığına bereket versin, versin de versin... işte, mü'minin mü'mini gördüğü zaman yapması gereken dua budur.
 
Mevlana Halid-i Bağdadi "kuddise sirruh" hazretleri, Kabe-i muazzamaya giderken, yolda ne zaman bir alim zât görse, onun yanında birkaç gün kalırmış. Yüzlerce büyük zata uğrayarak aylarca yol giderek Kâbeye gelmiş. Yolda uğradığı yaşlı bir zât demiş ki; Kabe-i muazzamaya gittiğin zaman dinimize muhalif bir hareket göreceksin, hemen itiraz etme, birşey söyleme, belki bir sebebi vardır... Kabe-i muazzamaya gidince mübarek, Kabe'nin karşısında oturuyor, başlıyor dua etmeye, ibadet yapmaya,.. esmer bir vatandaş sırtını kabeye dayamış, Mevlana Halid hazretlerine bakıyor. Mevlana Halid hazretleri gözünü açar açmaz bakıyor ki, kabeye sırtını dayamış birisi kendini seyrediyor, demiş ki; "efendi, efendi...! kendine gel, Allahdan kork, bütün dünyanın yüzü bu tarafa bakıyor, herkes kabeye karşı ibadet yapıyor, sen sırtını dayamış başka yere bakıyorsun.".. O zat demiş ki; "acelen ne, sana yolda, kabede dine muhalif bir hareket görürsen hemen itiraz etme .. demediler mi?", "evet dediler, bunun hikmeti nedir", "senin kalbin Kabeden bin kat daha kıymetli. Kâbe, evet İbrahim aleyhisselamın yaptığı, Allahü tealanın çok kıymet verdiği bir yer, ama senin kalbini Rabbim kendi kudretiyle yaptı, bu kul yapısı değil, Allah yapısı. Bırak da doya doya seyredeyim, kul yapısı olan Kabeye sırtımı döndüm fakat, Allah yapısı olan senin kalbine yönümü döndüm, senin zikreden kalbini seyrediyorum" demiş. Mevlana Halid hazretleri hemen gitmiş eline ayağına kapanmış, demiş ki "efendim, siz herhalde bu asrın büyük zatısınız, mürşidisiniz. Bizi lütfen kurtarır mısınız, bize himmet edin, dua edin",.. demiş ki "senin kabiliyetin o kadar büyük ki, bizimkiler sana yetişemez. Sen git hindistana, oradakiler seni bekliyorlar" buyurmuş. Ondan sonra Mevlana Halid hazretleri, kendi memleketine dönüyor ve bu sefer hindistandan Abdullahı Dehlevi hazretleri talebesini gönderiyor Mevlanaya, haber gönderiyor Mevlanayı bekliyoruz ne zaman gelecek diye. Ve mübarek, hocasına saygı ve edebe bakın ki, şamdan hindistana kadar vasıtaya binmiyor. Yaya gidiyor... bir senede... Yürüye yürüye... aşıklar mazurdur, onların hareketleri bazen böyle hesap dışı olabilir... giderken bazıları göndermemek için diyorlar ki, hindistan küfür diyarıdır, gitmeyin, .. Mevlana Halid hazretleride buyuruyor ki; "ab-ı hayat zulumatda bulunur".
 
.... Abdullah-ı Dehlevi "kuddise sirruh" hazretleri, Mevlana Halid hazretlerine icazet verip gönderince, buyurmuş ki; "Halid isminde biri geldi, bizde ne varsa aldı gitti".
 
Mevlana Hâlid hazretleri "kuddise sirruh" buyuruyor ki;
"Bu yolun büyükleri kendilerine bağlı olanlardan gâfil değildir. Onlara kimse kafa tutamaz. Onlara kafa tutanın işi de, başı da, saâdeti de gider".
 
"Evliyânın kalbleri, ilâhî nûrların çıkıp geldiği kaynaklardır. Onların hoşnut olduğundan, Hak teâlâ da hoşnuttur. Onların kalblerinde yer eden, büyük devlete kavuşmuştur".
 
"İnsan seveceği kimseyi iyi seçmeli, ona göre sevmeli..."
"Kim olduğun değil, kiminle olduğun önemlidir..."
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:22
Dün:456
Bu Ay:11,634
Toplam:14,355,901
Online Ziyaretçiler:37
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842