Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Pınardan Damlayanlar - 49

  • Whatsapp'de paylaş
İnsanın hayatta olması çok kıymetlidir. Dinimiz diyor ki, dünyada bir nefes, ahiretin yüz milyon senesine bedeldir. Çünki burada bir kelime-i tevhid söylersin, bir Allah dersin. Oradaki teraziyi değiştirir. Hayat fırsattır. Dünya hayaldir. Hayal peşinde koşmamak lazımdır. Hayal peşinde koşanlar hayalperest olur (hayalin ideali olmaz). Gerçek olan ahirettir. O halde, ne mutlu bize ki, ne bahtiyarız ki, Allahü teala bize kendini tanıttı, sevdiklerini tanıttı, dinimizi öğretti, dinimizi tanıttı.
 
Cenab-ı Peygamberi görüp de nasibsiz olanlar var. Hazret-i Peygamberi gördüler, iman etmediler. Ama 1400 sene sonra Allahü teala bize nasib etti. Onun için yüce Allahımıza çok hamd edelim, çok şükredelim. Peygamber efendimize iman edenler, sevenler Onun sözleri ile kalbleri temizlenir, şifa bulurlardı fakat inanmayanlar aynı sözler ile daha çok zehirlendi, düşmanlıkları artardı. Baklava sağlam insana şifa olur, şeker hastasına aynı baklava zehir tesir yapmakta. Bunun gibi büyüklerin sözleri hasta kalblerde değişerek zehir tesiri yapar.
 
Şifalı su vahşi hayvanların, balta girmemiş ormanların içinde bulunurmuş. Elde etmesi zordur. Abı-ı hayat zulûmatta bulunur. Bu sözün manası; yüz tane yanlışın arasına karıştırılmış bir tek doğru var, bu doğruyu bir defada bulmağa mecbursunuz. Ehl-i sünnet itikadı tek doğru yoldur. Bir çok bid'at fırkasınının arasında bunu rehbersiz bulabilmek mümkün değildir. Çünkü yanlışı bulmak hem kolaydır, hem nefse hitap ettiği için çok tuzaklar vardır. Doğruyu bulmak için daima zorluk çıkarılır. Bunca zorlukların arasında doğruyu bulabilmek çok zor bir iştir. Ab-ı hayat zulûmatta bulunur bu demektir.
 
Bir müslümana ilk lazım olan şey imandır. İmandan hemen sonra lazım olan ilimdir. İlim öğrenmek kadın ve erkek her müslümana farzdır. İnsanların kendini kurtaracak kadar ilim öğrenmesi farzdır. Öğrendikten sonra öğrendiğini öğretmekte farzdır, ayrıca öğrendiğini tatbik etmekte farzdır. Bir müslüman bir ibadeti yapmayınca günaha girer, bilmiyorsa ikinci bir günaha daha girer. İlim öğrenmemek felakettir, öğretmemekte felakettir, tatbik etmemek en büyük felakettir. Cehennemin dibinde yanan bazı insanlardan çok kötü koku çıkarmış, sizden niye böyle çok kötü koku çıkıyor diye sorulduğunda derlermiş ki; biz din adamıydık, söylediklerimizi yapmazdık....
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:104
Dün:574
Bu Ay:7,140
Toplam:14,489,107
Online Ziyaretçiler:11
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842