Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Elvedâ Yâ Şehr-i Ramazân - 16

  • Whatsapp'de paylaş


Hoşgeldin Huzur Ayı
 
Gülbahçesinden...
 
Hadis-i şerifte buyuruldu ki, (Ey Âdem oğlu! Benim malım, benim malım dersin. O maldan senin olan, yiyerek yok etdiğin, giyerek eskitdiğin ve Allah için vererek, sonsuz yaşatdığındır). [Sahih-i Müslim]

 
Huzur Damlaları...
 
İslam âlimleri buyuruyorlar ki: Yemek yemenin yedi mertebesi vardır.
Birincisi, yaşayacak kadar yemek;
ikincisi, farz namazı kılacak ve farz olan orucu tutacak kadar yemek. Bu iki mertebe yemek farzdır.
Üçüncüsü, nâfile olan namazı ve nafile orucu tutabilecek kadar yemek. Bu kadar yemek müstehabdır. İmâm-ı Gazâlî bu konuya dâir; "Akıl sâhiplerinin gâyesi Cennet'te Allahü teâlâya kavuşmaktır. Allahü teâlâya kavuşmak ise, ilim ve amel ile olur. Bunlara bedenin sıhhati ve selâmeti ile devâm edilebilir. Bedenin sıhhat ve selâmeti ise yiyeceklerden alınan gıdâlarla olur. Ancak gıdâlar ihtiyaç mikdârı alınmalıdır. Bu yüzden selef-i sâlihinden bâzı âlimler bedenin ihtiyacı olan gıdâyı almayı din işlerinden saymışlardır" buyurmuştur.
Dördüncüsü, çalışıp kazanmaya kuvvet sağlamak için yemek. Bu dînin beğendiği tokluktur.
Beşincisi, midenin üçte birini dolduracak kadar yemek.
Altıncısı, midenin üçte birinden fazlasına doldurulan yemek olup, mekruhtur. Çok yiyince insanda ağırlık ve uyku meydana gelir. Lokman Hakîm buyurdu ki: "Mîde dolunca insanın düşüncesi, zekâsı uyur, durur. Öyle kimseden hikmet çıkmaz. Âzâları ibâdete karşı tenbel olur. İnsanların ekserisi bu hâl üzeredir.
Yedincisi, zarar verecek derecede çok yemek aşırı doymak. Resûlullah efendimiz "âleyhisselâm" buyurdu ki: "Her hastalığın aslı çok yemek yemedir." Bu haramdır...

Hikmetler...
 
RAMAZAN-I ŞERİFE HÜRMET
 
İçinde bulunduğumuz mübârek Ramazan ayına hürmet etmek lâzımdır. Hürmet etmek için de, Allahü teâlânın emirlerini yerine getirmeli, yasaklarından kaçmalıdır. Oruç tutup da, gıybet eden, yalan söyleyen, kalb kıran, haramlardan kaçmayan kimse, Ramazan ayına hürmet etmiş olmaz.

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
"Dikkatli olun! Ramazan ayındaki sevap ve günahlar katlarıyle yazılır. Ramazanda çok namaz kılınız! Çok Kur'ân-ı kerîm okuyunuz! Çünkü Ramazan ayında okunan Kur'ân-ı kerîmin her harfi için, cenâb-ı Hak, Cennet bahçelerinden bir bahçe ihsân eder."
 
"Eğer kullar, Ramazan-ı şerîf ayındaki fazîlet ve ihsânları bilselerdi, bütün senenin Ramazan olmasını isterlerdi. Çünkü bunda çok sevap vardır."
 
Türkiye Takvimi

(16 Ramazân 1442 - 28 Nisan 2021 Çarşamba)
İmsak: 04.04 İftar: 20.06

Not:
İmsak vakti, oruca başlama zamanıdır. Sabah namazı imsaktan 20 dakika sonra kılınabilir.
 
Diğer şehirler ve ülkeler için:
www.turktakvim.com 
www.namazvakti.com
 
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:61
Dün:345
Bu Ay:4,526
Toplam:14,477,115
Online Ziyaretçiler:6
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842