Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Elvedâ Yâ Şehr-i Ramazân - 17

  • Whatsapp'de paylaşHoşgeldin Huzur Ayı

Gülbahçesinden...
 
Hadis-i şerifte buyuruldu ki, (Bir kimse Ramazân-ı şerîf ayında bir oruçluya iftar verirse günahları afv olur. Hak teâlâ onu Cehennem azâbından âzâd eder.) [Et-Tergîb vet-Terhîb, Sahîh-i Buhârî]

Fıkıh Bilgileri...
 
ZEKAT NEDİR?
 
İslâm'ın beş şartından biri olan zekât; dînen zengin sayılan müslümanın nisab miktârındaki zekat malının belli zamanda belli miktârını zekat niyeti ile ayırıp emr edilen müslümanlara vermesidir.
 
Allahü teâlâ Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyuruyor ki:
"Allahü teâlânın ihsân ettiği malın zekâtını vermeyenler, iyi ettiklerini, zengin kalacaklarını sanıyorlar. Hâlbuki, kendilerine kötülük yapmış oluyorlar. O malları, Cehennem'de azâb âleti olacak, yılan şeklinde boyunlarına sarılıp, baştan ayağa kadar, onları sokacaktır." (Âl-i İmrân sûresi: 108)

"Malı, parayı biriktirip, zekâtını, müslüman fakirlerine vermeyenlere çok acı azâbı müjdele! Zekâtı verilmeyen mallar, paralar, Cehennem ateşinde kızdırılıp, sâhiplerinin alınlarına, böğürlerine, sırtlarına mühür basar gibi bastırılacaktır." (Tevbe sûresi: 134, 135)

Akıllı olan ve büluğ çağına giren ve hür olan müslüman erkek ve kadının, zengin olup şartları bulununca, zekat vermeleri farzdır. (Halebî)
 
Rehber Ansiklopedisi
Huzur Damlaları...
 
Ali Havâs Berlisî hazretleri (rahmetullahi aleyh) talebelerine şöyle nasîhat ederdi:
"Din âlimlerine dil uzatmaktan sakının. Çünkü onlar, Allahü teâlânın isim ve sıfatlarının kapıcılarıdır. Velîleri inkârdan sakının. Zîrâ onlar, Allahü teâlânın zâtının kapıcılarıdır.

Bir şey yapmak istiyorsanız, size yakışanı yapın. İnsanlar, bir şey vermediğiniz için sizi cimrilikle itham etmesinler, bu yüzden size karşı çıkmalarına meydan vermeyin. Çünkü velî olmanın şartlarından biri de şudur: Bu gibileri, yanlarında bin dinar olsa da bunu bir fakire verseler, verdikleri paranın onların nazarındaki kıymeti, toprak üzerinde bulunan bir çakıl taşından daha kıymetsizdir.

Ramazân-ı şerîfin son on gününde, gece ibâdetinden geri kalmayınız. Hattâ bütün Ramazan gecelerini ibâdetle geçiriniz. Çünkü Kadir gecesi bu aydadır.

Şâyet biriniz kendisini ilâhî huzurla hissederse, yalnız kendi nefsi için duâ etmemeli, başkası için de himmet ve gayretini esirgememelidir."
 

(17 Ramazân 1442 - 29 Nisan 2021 Perşembe)
 
İmsak: 04.02 İftar: 20.07
 
Not:
İmsak vakti, oruca başlama zamanıdır. Sabah namazı imsaktan 20 dakika sonra kılınabilir.
 
Diğer şehirler ve ülkeler için:
www.turktakvim.com 
www.namazvakti.com
 
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:59
Dün:345
Bu Ay:4,524
Toplam:14,477,113
Online Ziyaretçiler:2
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842