Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Elvedâ Yâ Şehr-i Ramazân - 18

  • Whatsapp'de paylaşHoşgeldin Huzur Ayı

Gülbahçesinden...
 
Hadis-i şerifte buyuruldu ki, (Mallarınızı zekât ile koruyunuz, hastalıklarınızı sadaka ile tedâvî ediniz. Belâ dalgasını duâ ve niyâz ile karşılayınız.)
 
Rehber Ansiklopedisi

Fıkıh Bilgileri...
 
ZEKAT KİMLERE VERİLİR?
 
Zekâtın farzı birdir. Bu da niyet etmektir. Niyet kalb ile olur. Malın zekâtını ayırırken veya müslüman fakire verirken (Allah rızâsı için, zekat vereceğim) diye niyet etmek, kalbden geçirmektir. (Tahtâvî)

Dört çeşit malın zekatı vardır. Bu mallar altın ve gümüş, ticâret eşyâsı, hayvanlar ve toprak mahsulleridir. (İbni Âbidîn)

Zekat şu yedi sınıfa verilir: Fakir, miskîn (bir günlük nafakasından fazla bir şeyi olmayan müslüman), âmil (zekât toplayan memur), mükâtep (efendisinden kendisini satın alıp, borcunu ödeyince âzâd olacak köle), münkatı' (hac ve cihâd yolunda olup muhtaç kalanlar), medyûn (borcu olan ve ödeyemeyen müslüman), ibn-üs-sebîl (kendi memleketinde zengin ise de, bulunduğu yerde yanında mal kalmamış olan ve çok alacağı varsa da alamayıp muhtaç kalan). (İbni Hümâm)
 
Zekat kimlere verilmez?
 
Bir kimse; anasına, babasına, dedelerine, büyük annelerine, evlâtlarına, torunlarına, hanımına ve kâfire zekât veremez. Fakir olmak şartı ile bir kimse; gelinine, dâmadına, kayınvâlidesine, kayınpederine, kayınbirâderine, üvey çocuğuna zekât verebilir. Fakir olan hala, amca, dayı, teyze gibi akrabaya zekât vermek daha çok sevap olur.
 
Rehber Ansiklopedisi
Huzur Damlaları...
 
İmâm-ı Rabbânî hazretleri (kuddise sirruh) buyurdu ki, (Malı zarardan korumanın ilâcı, zekât vermektir.)

Muhammed Bâkî-billah hazretleri (kuddise sirruh) buyurdu ki, (Oruç tutmak, Allahü teâlânın sıfatlarıyla sıfatlanmaktır. Zîrâ Allahü teâlâ yemekten ve içmekten münezzehtir.)

Evliyalar Ansiklopedisi

Büyükler buyuruyor ki:
Hadis-i şerifte (Kişi kendisi için istediğini din kardeşi için de istemedikçe kâmil iman sahibi olamaz) buyuruldu. Din kardeşine her şeyin en iyisini vermelidir, mesela zekat verirken defolu maldan değil, en iyisinden verecek...
(18 Ramazân 1442 - 30 Nisan 2021 Cuma)
 
İmsak: 04.00 İftar: 20.08
 
Not:
İmsak vakti, oruca başlama zamanıdır. Sabah namazı imsaktan 20 dakika sonra kılınabilir.
 
Diğer şehirler ve ülkeler için:
www.turktakvim.com 
www.namazvakti.com
 
İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:85
Dün:345
Bu Ay:4,550
Toplam:14,477,139
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842