Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Elvedâ Yâ Şehr-i Ramazân - 21

  • Whatsapp'de paylaşHoşgeldin Huzur Ayı

Gülbahçesinden...
 
Hadis-i şerifte buyuruldu ki, (Ölmeden evvel tevbe ediniz. Hayrlı işleri yapmaya mâni çıkmadan önce acele ediniz. Allahü teâlâyı çok hâtırlayınız. Zekât ve sadaka vermekde acele ediniz. Böylece Rabbinizin rızklarına ve yardımına kavuşunuz!)
 
İslâm Ahlâkı

 
Fıkıh Bilgileri...
 
KAĞID PARALARIN ZEKATI ALTIN OLARAK VERİLİR...
 
Kâğıd paraların zekâtını da vermek lâzımdır. [Altın ve gümüşden başka paralara (Fülûs) denir.] Nûr-i Osmâniyye kütübhânesi, [1968] numaralı (Tâtârhâniyye) kitâbının sâhibi "rahmetullahi teâlâ aleyh", doksanbeşinci sahîfede diyor ki, (Gümüş para gibi kullanılan Fülûs, yanî bakır [ve kâğıd] paraların kıymeti, ikiyüz dirhem gümüş veyâ yirmi miskal altın olduğu zamân, bu paranın zekâtını vermek lâzımdır. Ticâret niyeti ile kullanması şart değildir ve kıymeti, yanî değeri kadar altın verilir).
 
(Miftâh-üsse'âde) kitâbının sâhibi "rahmetullahi teâlâ aleyh" arabî olarak diyor ki, (Fülûs denilen bakır paraların gümüş para ile hesâb edilen kıymetleri ikiyüz dirhem gümüş olursa, bu fülûsların değerlerinin kırkda biri kadar gümüş parayı zekât olarak vermek lâzım olur). Bundan anlaşılıyor ki, şimdi kâğıd liraların zekâtını altın lira olarak vermek lâzımdır. Kâğıd olarak verilemez.
 
Dört mezheb ilmlerinde mütehassıs, büyük âlim, seyyid Abdülhakîm Arvâsî "rahmetullahi aleyh" buyurdu ki, (Kâğıd paraların kıymeti, kıymet-i i'tibâriyyedir. İ'tibârdan düşünce, kıymeti kalmaz. Bu sebebden, fıtra ve zekâtı, kâğıd para ile vermek câiz olmaz. Kâğıd ile, evvelce verilmiş zekâtlar, altın ile devr edilerek, kazâ edilmelidir. Hacdan başka, diğer mâlî ibâdetlerin kazâsı, devr yolu ile yapılır)...
 
-devamı var-
 
Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye

Hikmetler...
 
Hurma, birçok hadîs-i şerîfle övülmüştür. Mübârek bir meyvadır. Sıcak ülke halkı için çok uygundur. Koruk, çağala, tâze meyva, kuru meyva ve şerbet ve şıra olarak ilâç gibi kullanılır.
 
Meyvelerin en gıdalısıdır.
Az yenilirse şifâ olur.
Çok yenilirse gıda olur,
Bedeni güçlendirir,
Güç ve kuvvet verir,
Kan yapar, şişmanlatır,
Mideyi temizler ve kuvvet verir
Böbrekleri kuvvetlendirir,
Karaciğeri kuvvetlendirir,
Bağırsaklara çok faydalıdır...
 
Türkiye Takvimi

(21 Ramazân 1442 - 3 Mayıs 2021 Pazartesi)
 
İmsak: 03.54 İftar: 20.11
 
Not:
İmsak vakti, oruca başlama zamanıdır. Sabah namazı imsaktan 20 dakika sonra kılınabilir.
 
Diğer şehirler ve ülkeler için:
www.turktakvim.com 
www.namazvakti.com
 
Huzur Pınarı Kitap Kampanyası
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:154
Dün:329
Bu Ay:3,320
Toplam:14,463,705
Online Ziyaretçiler:13
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842